www.sobor.by

Центр просвещения и милосердия Белорусского Экзархата

Текущее время: 18 ноя 2019, 05:21

Часовой пояс: UTC + 2 часа

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 72 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5
Автор Сообщение
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 26 ноя 2011, 16:17 
древний участник
древний участник

Ваша пламенная речь, гневный вопрошатель Олега, чем-то до боли напоминает подзабытые некоторыми слова Интернационала:
"...
Кипит наш разум возмущённый
И в смертный бой вести готов.
Весь мир насилья мы разрушим
До основанья, а затем
Мы наш, мы новый мир построим, —
Кто был ничем, тот станет всем
...
Никто не даст нам избавленья:
Ни бог, ни царь и не герой.
Добьёмся мы освобожденья
Своею собственной рукой.
Чтоб свергнуть гнёт рукой умелой,
Отвоевать своё добро, —
Вздувайте горн и куйте смело,
Пока железо горячо!"

Чем всё закончилось у "кипящих разумом" в тот раз, наверное, помните? Хотите повторения?

Ведь доступно объяснили же, что милиция состоит не только из ОМОНа, среди милиционеров тоже есть верующие люди, которые и попросили хоругвь. Что в этом плохого? Почему Церковь должна была отказать им в этой просьбе? Ведь любому непредвзятому и незашоренному человеку должно быть понятно, что чем больше среди наших милиционеров будет искренне верующих людей, тем в конечном итоге это будет лучше для всех нас, рядовых граждан. Разве нет?

Вот Вы, по всей видимости, не принадлежа к Православной Церкви, находите для себя возможным выдвигать какие-то требования к её священноначалию. Разве это нормально? Хорошо, допустим, Владыка Филарет не сделал бы того или иного, чего Вам так не нравится, разве бы от этого хоть как-то изменилось Ваше отношение к Церкви? Или на смену этим требованиям появились бы всё новые и новые? Предлагаю Вам самому себе честно ответить на эти вопросы. Может быть тут дело всё-таки в чём-то или в ком-то другом?
Люди приходят в Церковь для спасения, а не для того, чтобы выдвигать свои ультиматумы и пытаться всё в ней переделать по своему усмотрению.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 26 ноя 2011, 17:00 
новичок
новичок

Паважаны Валодзя. прашу прабачэння, не хацеў ніяк абразіць Ваышх рэлігійных пачуццяў. буду больш уважліва пісаць з улікам мясцовых патрабаванняў.
буду адказваць Вам па-парадку.
Цитата:
алег? ясное дело, что вам свысока конечно виднее вся ситуация… как говорится высоко сижу далеко гляжу. и то ясно что вы способны к осознанию своих ошибок при благоприятном исходе

лічу, што тут Вы прыбягаеце да элементарнага праёмчыка дэмагогіі. ставіце мне ва ўкор нешта, нават не паспрабаваўшы на гэту тэму мяне запытацца. я ведаю гэты прыём - Вам незалік.
не лічу, што я вышэй ці ніжэй за некага. і Вас, дарэчы, успрымаю на адным узроўні з сабой (і, дарэчы, з Філарэтам таксама - я правільна Вас зразумеў, трэба пісаць з вялікай, як Бог?). відавочна, нашыя сістэмы каштоўнасцей крыху адрозніваюцца, але ж гэта дазваляе мне думаць, што вы ўсё роўна годны чалавек(пакуль я не пераканаюся ў адвароным на канкрэтным прыкладзе).
адразу магу Вам сказаць, што Вы крыху неправільна да мяне звярнуліся ў сваім посце: Вы мяне не ведаеце і не можаце казаць, аб чым я магу меркаваць з нечыіх словаў, а аб чым з уласнага досведу. спадзяюся, што Вы зразумееце мяне і таму не буду вяртацца да гэтага ў кожным адказе.
Цитата:
Или из-за одного случая, из-за может быть кого то действительно виновного (одного двух) в превышении своих обязанностей вы хотите – крест поставить на всей милиции

а чаму вы вырашылі, што гэта адзін выпадак? толькі ад агалошаных выпадкаў у гэтай канторы, іх кіраўнікоў і радавых можна садзіць на вялікія тэрміны. а колькі тых выпадкаў, калі прэцэдэнты застаюцца неагалошанымі па розных чынніках? я думаю, што нават Вы зможаце з хады прывесці не менш за 3. калі не зможаце, то Вам вельмі пашанцавала ў жыцці.
і адказ на ваша пытанне -так. хочу паставіць крыж. гэта людзі, якія маюць правы большыя за правы звычайнага чалавека (а за гэта на іх ляжыць пэўны абавязак), а таму да іх завышаныя патрабаванні. яны павінны быць больш адукаваныя, мець большы ўзровень маралі і гд. нам усім добра вядома, хто ідзе ў мусары (прашу выбачэння, але ж ніяк інакш я не магу назваць гэтых людзей - не дазваляе жыццёвы досвед). мне знаёмыя не аднойчы казалі (з тых, хто вучыўся ў іхняй акадэміі і тых, хто меў шанец там паслужыць): - Тыя, хто там служыць больш за 3-5 год - адназначна хоць раз ўдзельнічалі ў злачынствах і перавышэннях паўнамоцтваў. Рана ці позна становіцца пытанне аб тым, парушаць ці не. І вось гэта момант праўды - нехта сыходзіць, нехта застаецца. Так пабудавана сістэма. А там дзе раз, там і другі. Гэта не кажучы пра тое, каб падняцца па лесвіцы кар'еры.
не сумняваюся, што ёсць нейкі адсотак тых, хто служыць сумленна. але ж гэта канторка дыскрэдытавала сябе. і каб вярнуць павагу і давер, я нават і ня ведаю, што яны павінны зрабіць.
Цитата:
лишить их возможности Спасения, и Божьего благословения?
Из-за одного двух - всех?

я не прытрымліваюся вашай сістэмы поглядаў і для мяне ўратаванне - гэта навучыць чалавека тым каштоўнасцям, якія актуальныя дзеля ўсіх, дзеля грамадства ці яго ідэалаў. часам гэта трэба рабіць і праз пакаранне. нельга вызначыць ступень вінаватасці без суду. а цяпер судзіць можа толькі чалавек чалавека. і ёсць некаторыя шляхі. каб выключыць максымальна суб'ектыўны падыход.
на конт уратавання я ў сваім першым посце прапанаваў схему: заклік адмовіцца ад ганебнай сістэмы і прыйсці пакаяцца. Бог, паводле хрысціянства, унутры, ён ёсць сумленне. але ж НІЯК не дабраслаўляць злачынцаў, бо гэта двусэнсоўна. і большасць вырашыць, што гэта дабраслаўленне іх крывавай справе.
Цитата:
По вашему люди стоящие на страже порядка имеющие все необходимое для пресечения нарушения порядка – не имеют права использовать свои возможности и необходимые средства?

тут няма сэнсу дыскутаваць, пакуль не абгаварыць, дзе там было злачынства і дзе было парушэнне парадку. у мяне на гэты конт ёсць свой погляд. калі Вам цікава, магу патлумачыць іншым разам. я веру щ канвенцыи па правах и канстытуцыи, напрыклад, каб было больш-менш зразумела, куды я вяду.
Цитата:
Они же ради вас стараются

=)) выклікаў гэты радок у мяне заміленне. я так думаў роўна да таго раза, калі не сутыкнуўся з мусарамі непасрэдна. Вы САПРАЎДЫ Ў ГЭТА ВЕРЫЦЕ?
Цитата:
Вам лично приходилось сталкиваться с насилием и свирепой агрессией исходящей от злых людей? Приходилось ждать подкрепления от добрых людей в трудную минуту? Вы знаете что это такое – борьба со злом?

гэта вельмі неадназначнае пытанне. баюся, што адказ на яго можа выбіць нас з кантэксту тэмы. але ж я ўсё ж адкажу: так, здаралася. і ў такой сітуацыі я ў самую апошнюю чаргу разлічваў на мус. жыццёвы вопыт.
Цитата:
И я ценю труд нашей милиции

у мяне ёсць не менш 7-8 людзей з хады, хто за такія словы на Вас паглядзеў бы як на дзівака. як мінімум.
найперш хацелася б паглядзець, як Вы кажаце гэта той дзяўчыне, каго скалечылі гэтыя людзі.
Цитата:
Вот вы сами подумайте, если найдется какой один врач маньяк убийца где либо – вы из-за него лишите возможности благословения Божьего - всех врачей?
Если найдется какой один учитель извращенец где либо – вы из-за него лишите возможности благословения Божьего - всех учителей?

калі гэта будзе адзін, то не. калі гэта будзе хаця б чвэрць або трэць, то я сваімі рукамі гатовы распраўляцца па суду з імі. вінаватыя павінны даказаць. невінаватым баяцца няма чаго. але ж рэарганіцыя і рэідэалагізацыя ў такіх выпадках - гэта відавочная мера. калі меркаваць у Вашай сістэме каштоўнасцей. то чалавек, які зрабіў злачынства (пакалечыў дзяўчынку, згвалціў хлопца, абрабаваў, напрыклад), зрабіў яго ў двух вымярэннях - матэрыяльным і духоўным. няхай і адказвае як за два. духоўны прысуд няхай выносяць царква, мячэць і гд, а зямны=матэрыяльны, дазвольце, няхай выносяць зямныя суды. ці не справядліва? калі Вы адкажаце не, то патлумачце.
Цитата:
Или вы вообще считаете людей из силовых структур недостойными того – чтобы дать им возможность Спастись?

не, я так не лічу. кожны мае права на выратаванне (шанец. магчымасць прызнаць памылкі і адказаць за гэта, як этап выпраўлення). суд-прысуд-выпраўленне-шанец.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 26 ноя 2011, 17:22 
новичок
новичок

Цитата:
Чем всё закончилось у "кипящих разумом" в тот раз, наверное, помните? Хотите повторения?

не хачу. ёсць шмат шляхоў, як гэтага пазбегнуць. калі Вы ўспрымаеце мяне на ўзроўні неалукаванаг марака ці тунеядца, ну, у мяне для Вас адказа няма.
Цитата:
Ведь доступно объяснили же, что милиция состоит не только из ОМОНа, среди милиционеров тоже есть верующие люди, которые и попросили хоругвь. Что в этом плохого? Почему Церковь должна была отказать им в этой просьбе? Ведь любому непредвзятому и незашоренному человеку должно быть понятно, что чем больше среди наших милиционеров будет искренне верующих людей, тем в конечном итоге это будет лучше для всех нас, рядовых граждан. Разве нет?

я ўжо адказаў двойчы на гэта пытанне.
нічога дрэннага няма. цяпер яны маюць ікону. і робаць тое ж самае пад абліччам Бога. Вы не бачыце розніцу? той, хто робіць зло з дазвалення Бога - у міл'ярды разоў страшнейшы за звычайнага злачынцу. гісторыя прыводзіць шмат прыкладаў.
перад тым, каб атрымаць вернікаў сярод злачынцаў - трэба іх навучыць каштоўнасцям. навучылі? - не. далі дабро? - далі. чаму мусар павінен задумацца? царква не асудзіла тую кроў і беззаконне. з чаго ён павінен задумацца? няўжо не зразумела.
яшчэ раз паўтару, я прывёў даволі адэкватны прыклад, як гэта магло выглядаць. калі Вам ён не падабаецца - патлумачце.
Цитата:
Вот Вы, по всей видимости, не принадлежа к Православной Церкви, находите для себя возможным выдвигать какие-то требования к её священноначалию. Разве это нормально? Хорошо, допустим, Владыка Филарет не сделал бы того или иного, чего Вам так не нравится, разве бы от этого хоть как-то изменилось Ваше отношение к Церкви? Или на смену этим требованиям появились бы всё новые и новые? Предлагаю Вам самому себе честно ответить на эти вопросы. Может быть тут дело всё-таки в чём-то или в ком-то другом?
Люди приходят в Церковь для спасения, а не для того, чтобы выдвигать свои ультиматумы и пытаться всё в ней переделать по своему усмотрению.

я разумею Ваша пытанне і яно вельмі правільнае. Вы зразумелі ўсё так, як ёсць на самой справе. я супраць царквы. як і супраць мячэці, супраць сінаногі. я супраць рэлігіі, але ж я ЗА ВЕРУ. таму, што вера - гэта сумленне. і ніколі вернік не падасць рукі кату, а рэлігійны, як мы бачым, падасць. прычым падасць не падчас раскаяння, а каб пабратацца. таму, што вернік - жыве па запаведзях, а рэлігійны жыве па палітыцы сваёй арганізацыі (у дадзеным выпадку гэта царква).
з гэтай тэмы бачна, што вернікам не падабаецца ўчынак чыноўніка (прашу прабачэння, але ж Філарэт - гэта чыноўнік царквы), гэта расходзіцца з іх ўяўленнем пра тое, як правільна павінна быць, але ж яны не могуць сказаць, Я КАЖУ ГЭТА ГІПАТЭТЫЧНА, што чыноўнік-злачынца, бо даў дабро злачынцам. а сказаць не могуць таму, што яны не вернікі, а члены арганізацыі, якія павінны прытрымлівацца яе правілаў. такім чынам, яны павінны хаваць свой погляд пад "палітыку партыі". чым гэта лепш за той жа бальшавізм? мой адказ - нічым.
я не рэлігійны. я думаю. што я ведаю, дзе дабро, дзе зло. я іду да гэтага кожны дзень. шукаю. а дабро, ведаеце, аднолькавае і ў буддыстаў, і ў хрысціян, і ў паганцаў, і, напэўна, у праваслаўных атэістаў. павінна быць.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 26 ноя 2011, 17:46 
новичок
новичок

Правдолюб писал(а):
Ваша пламенная речь, гневный вопрошатель Олега, чем-то до боли напоминает подзабытые некоторыми слова Интернационала:

1. не гнеўны зусім.
2. мне не нагадвае. )

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 26 ноя 2011, 18:42 
долгожитель форума
долгожитель форума

Спасибо вам за понимание. По отношению к Богу так и продолжайте писать.
А меня с большой буквы писать не надо.
я не сентиментальный
Да очевидно ценности у нас различаются, но только не на немного, а на очень много, на непроходимую пропасть между двумя берегами.
я не годный человек. Подверженный многим страстям и постоянно понимающий свое ничтожество. И постоянно надеющийся на милость Божью. Так как если бы Бог пожелал поступить со мной справедливо – то я сразу же получил бы суровое наказание, в котором сам же и виновен.
Вас я не знаю но судя по вашим словам относительно милиции предполагаю то, что вам не повезло в жизни вообще с людьми, а не только лишь с милиционерами.
Так как с вашим подходом к отношениям кого либо - другого исхода ждать не приходится. Все люди несовершенны и вы знаете если пожелать – то можно даже к столбу прицепиться и найти в нем кучу недостатков, не то что у человека.
иногда люди строго относящиеся к другим – не всегда так же строго относятся к себе
себя любимого прощают и даже за многое – а другого готов за малейшую провинность съесть – и такой подход приводит человека к унынию и разочарованию, а при агрессивном состоянии даже к войне.
И даже если допустить такое отношение, при котором люди равно строго относятся и к другим и к себе – то в этом тоже хорошего мало.
Хороший человек видит хорошее
А злой человек видит злое
Нужно быть великодушным – и тогда начнет побеждать добро
И мир вокруг вас начнет меняться в лучшую сторону
Если вы только и видите вокруг себя что мусоров и разбойников – то вы тогда в мусоре душевном в сердце своем так всю жизнь и проведете
А если увидите в немощном человеке – хоть каплю чего то доброго, хоть немного чего то человеческого – так и вам легче станет после этого и немощный человек взбодрится
Вокруг вас несовершенные люди, и с добром и со злом (если уж на то пошло) нуждающиеся в помощи
А вы видите только зло в них?
Вы несправедливы

Ну хорошо, вы ставите крест на милиции и мы всю милицию распускаем. А что дальше?
Гуляй малина? Да здравствует анархия? – смерть здравомыслящему человеку и свобода свиньям?
Или вы свою новую структуру организуете на место старой? Боле эффективную?
А вы знаете что через очень маленький промежуток времени вся ваша новая структура станет точно такой же как и та, которую вы удалили, если даже еще не хуже
Хотите узнать почему?
Потому что проблема кроется не во внешней стороне человека – а во внутренней и совершенных людей на земле вам не найти. Рая на земле вам все равно не построить
Так что лучше пытаться исправлять хромлющее – нежели менять шило на мыло и попусту убивать время
На всех на нас лежит ответственность, а не только на некоторых, и мы кстати говоря получаем то, что сами же и заслужили
Вы подайте добрый пример. Не ждите от кого то доброго примера – а сами подайте.
Если не вы то кто?
Не только научить мы должны – а примером своим показать.
Если мы будем только ждать пока кто то сделает – то и все тогда будут только ждать. А делать кто будет?
Сегодня вы осудили милиционера за превышение – а завтра вас осудили за незначительное нарушение – и в итоге только одно зло
А вы помогите. И вам тогда помогут
Бог не только внутри но Он вообще везде
И если по вашему все люди преступники – то тогда моя фраза сказанная в предыдущем послании о вашей высоте - приобретает справедливый оттенок по отношению к вам
Вы знаете вы очень высокий судья значит? Чем выше сидится тем легче судится? Гордость к добру не приводит
Люди потянулись к Свету, попросили помощи у Церкви – а вы хотите этого не допустить.
Вот вы видите что благословили разбойников – а я вижу что благословили несовершенных людей которые стремятся хоть немного к Свету
И до тех пор пока вы не придете к Богу сам лично и не примете Евангелие – наши с вами точки зрения на одни и те же события будут почти всегда противоположны
Вы знаете я не только верю, но даже много раз сталкивался с добрыми примерами поведения как милиционеров, так и людей других профессий.
В недалеком прошлом люди рискуя жизнью шли на защиту своего Отечества по благословению своих отцов
Под пулями защищали спокойствие матерей братьев сестер соседей своих любимых девушек
Да за вас шли под пули
А вы такое говорите да еще с удивлением?
Как же грустно вам наверное живется?

Ничего не имею против земного суда
Каждый занимается своим делом
А вам пожелал бы в будущем обращать внимание на добрые примеры и самому становится добрее. Видеть в немощном и несовершенном человеке добрую часть а не злую, чтобы он стал добрее а не злее и вы укоренялись в добром примере таким образом для пользы не только своей но и других – чтобы добро распространялось на земле а не зло

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 27 ноя 2011, 13:09 
древний участник
древний участник

алег? писал(а):
той, хто робіць зло з дазвалення Бога - у міл'ярды разоў страшнейшы за звычайнага злачынцу. гісторыя прыводзіць шмат прыкладаў.

Если рассуждать в целом, а Ваши слова "з дазвалення Бога" взять именно в кавычки, потому что это большое заблуждение думать, что Бог может одобрить хоть какое-нибудь зло, то тут с Вами трудно не согласиться. Но в данном случае мы с Вами ничего не знаем ни о вере, ни о реальных делах тех конкретных людей, которые попросили хоругвь. Поэтому не стоит торопиться с выводами и огульно судить тех, о ком мы ничего не знаем.
Верующий человек, в отличие от атеиста, очень хорошо понимает, что если кто-то повинен в преступлении, но по каким-то причинам и сумеет избежать земного, человеческого суда, то правосудия Божия не избежит никто из нас.
Про всё остальное очень хорошо написал Володя, тут сложно ещё что-то добавить.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 27 ноя 2011, 16:44 
новичок
новичок

адказ ваш зразумеў.
я не лічу сябе нікчэмнасцю. мне падаецца, што Бог не можа такому вучыць чалавека. альбо вы верыце ў нешта мне не зразумелае. хто вам сказаў, што вы нікчэмнасць? Бог? філарэт? куляшоў? адкажыце сабе на пытанне: каму з прыведзеных будзе выгадна, каб вы так да сябе ставіліся, можа вам нешта стане зразумела. калі не памылаюся, "Бог создал человека по образу своему і подобію". ці я не з вашых кніжак гэта вычытаў? калі з вашых, то адкажыце на пытанне маё: калі вы лічыце, што вы нікчэмнасць, ці не нагаворваеце вы на некага іншага? гэтаму вучыць праваслаўе?
тое, як мне жывецца, не тычыцца тэмы, але ж за псіхааналіз дзякуй, я падумаю над вашымі словамі.
вось глядзіце: у нас ёсць тэма. я спрабую давясці да вас сваю пазіцыю. мова ідзе пра канкрэтны факт. я вам пішу адносна тэмы. вы пішаце мне свае разважанні на конт таго, які я дрэнны чалавек і як мне, напэўна, дрэнна жывецца. чаму ад абмеркавання тэмы вы пераходзіце на асобы? у большасці выпадкаў так адбываецца, калі няма нічога істотнага па тэме.

ёсць чалавек, міліцыянер, у яго ёсць зброя. зброя - гэта тое, з дапамогай чаго можна адабраць нечые жыццё і здароўе. ёсць арганізацыя, якая час ад часу забірае здароўе людзей. і няхай яны хоць 1000 разоў робяць добрае. але ж яны аднімаюць здароўе як фізічнае, так і маральнае. ці ёсць ім апраўданне?
вас вучаць, што калі вас рабуюць і збіваюць трэба падзякаваць злодзеям? вось менавіта па-гэтай прычыне я і не паважаю інстытут рэлігіі, а паважаю вернікаў, хто верыць, а не займаецца палітыкай царквы. сёння харугві ўручаеце - заўтра адлучаць ад царквы будзеце. куды падуе вецер партыі..
цікавая таксама ваша пазіцыя: "усё, што добрае - ад Бога. а да благога Бог дачэынення не мае." ранец так пра сталіна казалі, цяпер пра іншага чалавека, імя якога мы ўсе ведаем. вас тут нічога не настарожвае??

распусцілі ганебную міліцыю - сабралі правільну. калі ўсё зрабіць правільна, то ніколі яна не скаціцца назад. ваша пытанне мяне здзівіла. адным з пунктам таго, што вырашылі змяніць міліцыю на паліцыю ў расеі было тое, што уся сістэма сябе дыскрэдытавала. разумееце? дзеля таго, каб вярнуць павагу мвд, яго нават назвалі інакш. бо ў людзей міліцыя выклікае дрэнныя асацыяцыі. разумееце? людзі лічаць, што яны злачынцы.
Цитата:
Да здравствует анархия? – смерть здравомыслящему человеку и свобода свиньям?

вы лічыце, што тут можна ставіць раўно? =)) мяне, як чалавека з анархічнымі поглядамі, вельмі парадавалі гэтыя словы. гэта мне так знаёма, гэта з аднаго спісу з пятай калонай і свядомымі. дарэчы, задумаўся, гэта 100% тое, што адбываецца ў мвд сёння. было б цікава, калі б зрабілі дэвізам сваёй канторкі. мы ж усе за праўду?
што тычыцца анархіі, адразу бачу, што вы дылетант у гэтым пытанні. для вас анархія страшна? дык, як казаў прафесар прыабражэнскі, "не чытайце савецкіх газет перад абедам", а а сябе дадам - не глядзіце бт на ноч. хоць у інцыклапедыю зазірніце. але ж ёсць і іншыя цікавыя і пазнавальныя кніжкі на гэту тэму. шмат людзей вывучалі гэта пытанне ўсё жыццё. вывучце тэму, гэта будзе карысна. як мінімум будзеце больш ведаць.

амаль на кожнае пытанне да мяне я адказаў разгорнута. хоць на адно маё тут быў адказ?

калі акрамя таго, што я дрэнны чалавек і маё жыццё ад(з вашых слоў), няма па сутнасці нічога дадаць, то я з вамі вынуджаны развітацца.

p.s. дзесьці чытаў у навінах на днях, што мусары хлопца галавой ва ўнітаз макалі за тое, што ён ці то "ругаўся матам", ці то напаў на іх на тэрыторыі апоркі. міліцыянеры. а ў куце, напэўна, харугвь стаяла.
+ http://zapraudu.info/krupki-po-sledam-d ... oto-video/

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 27 ноя 2011, 21:30 
долгожитель форума
долгожитель форума

А вы думали если у меня дома Лик Христа стоит – то я от этого по улице уже на крыльях летаю от святости?
Только смотрю чтобы мне перышки не общипали на крылышках моих, а то моя святость от этого померкнет
Вы как ребенок с максималистскими взглядами так наверное думаете – в Церкви одни Святые, а вне Церкви одни разбойники
И при этом наивно полагаете, заменив одних на других, изменить ситуацию
А пример с коммунистами вас в обратном не убедил?
Ну вот убили коммунисты всех бандитов – поставили на их место правильных людей и что в итоге вышло? (выразился так образно не имея ввиду то что убиты были бандиты и поставлены были правильные люди, а пытаясь таким образом показать несостоятельность идеи при любом раскладе) Новая система никуда не скатилась? Все стало правильно от этого?
Или они глупыми были а вот вы другое дело – так что ли?
Мне даже смешно стало простите меня пожалуйста, но вы меня насмешили
А я и не знал что у нас в форме по улице одни только разбойники ходят, а то бы сразу защиты у анархистов попросил.
Чтобы меня несчастного к себе в пираты записали и в преисподнюю отвели…
А то мне в жизни моей горемычной только хаоса еще и не хватало – мозгов нет делать нечего – вот и мечтай себе от безделья о том как меня любимого никто не любит. Аяяй какие они нехорошие меня такого мягкого и пушистого обидели да как они посмели? Должны все плясать пере до мной и ползать на коленях а они что?
К порядку призывают?
Да их за это даже убить мало
Да как они посмели?
К порядку призывают – ишь какие негодники…

Если серьезно то вы знаете о духовных вещах вам рассказывать наверное пока еще рано да и думаю что бесполезно. к тому же еще и долго. все равно не поймете ничего.
Но кратко попытаюсь…
Образ и подобие Божье люди запачкали неверным своим поведением. В той же Книге в которой вы читали о образе и подобии так же написано еще о Адаме и Еве. Может быть когда ни будь и это прочтите.
Православие учит о смирении
Это о таком состоянии правдивом – которое помогает человеку становиться лучше. помогает человеку обращаться за помощью к Врачу душ и телес
Ибо без вмешательства Этого Врача человек не может войти в Жизнь Вечную – а обратиться к Нему за помощью человек может только смирившись.
По другому никак
И смирение не означает бездействие или трусость или согласие со грехом – а оно лишь обозначает правдивое положение вещей – расставляет все на свои места – называет вещи своими именами.
Праведник не тот кто вообще не падает (таких людей на земле нет) – а тот кто упав, обязательно встает.
Не смирившись, находясь в гордости – человек не может получить помощь Врача, так как не считает себя больным, и не может встать с земли, так как ползая в грязи, он думает что стоит и что подниматься ему не нужно.
Смирение ведет к исцелению
Гордость ведет к погибели (не телесной только – но и вечной, духовной)
Люди приходя в больницу не ругаются ведь друг на друга из-за того, что у каждого есть какая то болезнь
Представьте себе если в больнице больной со сломанной нагой начнет драться с больным со сломанной рукой только лишь потому, что у второго сломана рука а не нога… от этого никому лучше не станет. Такого же ведь не может быть? больные с пониманием относятся друг к другу и помогают друг другу желают каждый ближнему своему скорейшего выздоровления и исцеления – независимо от того, кто какой болезнью болеет
Так и в Церкви
Люди сюда приходят как в больницу – каждый со своей духовной болезнью. Приходят к Врачу за исцелением.
Врач - есть Христос
И не на крыльях все люди в Церкви летают от святости – а каждый мало по малу исцелившись от одной болячки далее исцеляется от другой. Это постепенный процесс
И гневных полно в Церкви и гордых и лживых и прочее
Такова реальность
За один день не исцелишься

Так вот и здесь больные духовно люди обратились в больницу за помощью – обратились в Церковь за Ликом Христа
Они пожелали исцелиться, они пожелали видеть Лицо Врача
А вы вместо того чтобы порадоваться за то – что в МВД больные захотели исцелиться
Набрасываетесь на них за то – что они больные
И хотите их лишить возможности исцелиться
И хотите их лишить Врача.
Да вы на самом деле не к добру стремитесь – а ко злу
Вот вы так и скажите честно
– МВД отдайте Лик Христа обратно в Церковь – и становитесь еще злее чем вы есть
Вы же именно этого желаете?
Так вы так и скажите
Тогда по крайней мере вы будете честным человеком, раз уж вы заговорили о честности
Но только в таком случае вы к сожалению сами себе будете делать еще хуже и другим людям в том числе

Обратитесь лучше пожалуйста к Богу за помощью, и сходите в Храм Православный сами как ни будь – может быть тогда в вашей жизни хоть что то прояснится…

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 29 ноя 2011, 04:04 
древний участник
древний участник

Шкада, канешне, Алег? (цi Саша, як разумею), што у вас негатыунае стауленне да Царквы i мiлiцыi увогуле.

Для праваслауных натуральна пачуццё iерархiчнасцi, але гэта меней тычыцца адмiнiстрацыйных структур. Найперш, гаворка iдзе аб асабiстай адказнасцi кожнага з нас перад Богам i Яго голаса у нас - нашым сумленнем. Не думайце, што вы размауляеце выключна з людзьмi, якiя не ведаюць, што такое анархiя, але свядома адмауляюцца ад яе. Гэта наш выбар.

Напрыклад, нехта лiчыць няшчасным цi нават абмежаваным манаха, якi шмат ад чаго адмауляюцца. А ён сам найшчаслiвейшы, бо служыць Богу, якi вызваляе яго ад палону усяго непатрэбнага i небяспечнага, а даруе найбагацейшы скарб, якi нам i уявiць немагчыма. Нярэдка гэта былi людзi адукаванейшыя, багатыя, знакамiтыя, паспяховыя у мастацтвах, навуках i г. д.

Таксама, напрыклад, вам можа быць цiкавым, што у адносiнах да законау аб рэпрадукцыi, статусу эмбрыёнау цi абортах Царква займае вельмi жорсткую пазiцыю. Гэта паслядоуная палiтыка з'яуляецца апанентам дзяржаунай палiтыцы у гэтым накiрунку.
Але гэта доугая размова. Калi будзе жаданне яе падоужыць - нiхто вас не выганяе.

P. S. Фiларэт - гэта не пасада, а iмя, менавiта таму яго таксама натуральна пiсаць з вялiкай лiтары. Як i прозвiшча Куляшова, незалежна ад стаулення да яго.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 29 ноя 2011, 04:33 
древний участник
древний участник

Я, например, не считал и не считаю, что этого не надо было делать в принципе. Но всё дело в том, когда это было сделано.
Ещё не высохла кровь жертв, полились потоки лжи, начались аресты людей, которых там не было. Кроме того, я по-прежнему убеждён, что неправильно называть "столкновениями" безжалостное избиение беззащитных людей и очевидная невозможность защитить от экипированного спецназа себя или других. Когда избивают девушек, вытаскивают людей из больниц, ещё до окончания подсчёта голосов арестовывают практически всех кандидатов в президенты, приравнивая к преступлению само участие в выборах... Что такое беспорядки, с радостью рассказывает зомбоящик, поскольку это происходит где-то в Европе или Африке. У нас десятки тысяч людей стекались к площади Независимости: хоть один магазин был разграблен, стекло выбито, перевёрнут автомобиль, вскрыт избирательный участок, полетел хоть один камень или бутылка с зажигательной смесью (нас же такими картинками кормит пропаганда)? Но сколько раз можно повторять, что собрались мирные люди на мирную акцию, чтобы высказать своё мнение, показать, что оно есть, это другое мнение, и к нему нельзя не прислушиваться. Потому, что мы тоже граждане этой страны. Но власть наше мнение не интересует.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 29 ноя 2011, 05:32 
древний участник
древний участник

Писал я и о том, что это может послужить смущением для некоторых людей с куда более нейтральным или позитивным отношением к Церкви, чем у Олега?-Саши.

Вновь повторяюсь, но меня не смущает ни сам институт милиции, власти или награждения несколько лет назад Лукашенко высшим церковным орденом (при нём произошло воссоздание Креста и раки св. Ефросиньи Полоцкой, строились церви и монастыри, закреплён особый статус Православия - Слава Богу!). Он получил свою награду уже на земле. Какая ждёт его в Вечности - знает только Бог.

Но, например, "набожному" Ивану Грозному юродивый принёс сырое мясо, и за обличение в неправильности семейной жизни царь жестоко отомстил, если не ошибаюсь. Т. е. не всегда уместна позиция "все грешники, пусть делают, что хотят, наше дело - смиряться" (как у тех же раскольников-"обновленцев"). Иногда другие требуют, просят и зависят от нашей помощи, защиты. Необходимо хотя бы попытаться её оказать, с Божьей помощью по мере наших сил.

Может показаться странным, почему фокус внимания перенёсся на правоохранительные органы, как-то минуя их жертвы. Ведь Церковь всегда высоко ставила попечение над заключёнными, почитая это большой добродетелью. А тут получается, что обычные преступники (это в данном случае не про милицию): воры, убийцы, насильники, взяточники в такой заботе нуждаются, а обычные люди - нет?
Но это неверно! Вспомним, что Господь пришёл спасти грешников, а не праведников. Т. е., грешники больше нуждаются в призывах к покаянию и исправлению. Обычно в тюрьмах и содержатся преступники. Надеюсь, с моей стороны не будет слишком большой смелостью утверждать, что иногда случается и наоборот, а преступлением перед Богом является то, что не судится ни земным судом, ни законами различных времён, государств и властей.

Непрочитанное сообщениеДобавлено: 29 ноя 2011, 05:50 
древний участник
древний участник

Кроме того, тот, кто хотел высказать своё отношение к произошедшему, это сделали.
Я уже приводил письмо с подписями православных христиан в защиту невинно осуждённых. На этом форуме также была попытка организовать нечто подобное, но "критической массы" не набралось.

В интернете также развернулась компания в поддержку пострадавших, где своё мнение высказывало множество людей, в т. ч. очень известных. Джуд Лоу, Виктор Шендерович, Леонид Барац, Михаил Шац, Ростислав Хаит, Артем Лоскутов, Борис Немцов, Анна Качкаева, Борис Носик, Артемий Троицкий, Леонид Парфенов, Алексей Кортнев, Чулпан Хаматова, Кевин Спейси, Юрий Шевчук, Андрей Макаревич...

Заканчивая, добавлю единственную ссылку:
http://www.youtube.com/watch?v=33wP4bPaaXM

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 72 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5

Часовой пояс: UTC + 2 часа