www.sobor.by

Центр просвещения и милосердия Белорусского Экзархата

Текущее время: 23 сен 2020, 01:20

Часовой пояс: UTC + 2 часа

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 562 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 38  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 13 авг 2007, 17:00 
основатель

lemantar! Мне нравятся твои бескомпромиссные суждение и сарказм. Но я не терплю в людях юродство, ради юродства. Ты что прикидываешься или действительно не понимаешь, что нынешние люди, которые возрождают казачество, будь это родовые казаки или те, кто разделяют их воззрения, оглядываясь назад на своих предшественников – Запорожских и др. казаков, видят, что ПРАВОСЛАВНАЯ ВЕРА была основой и фундаментом из мировоззрения и существования. Да, они неумело, но искренне пытаются встать твёрдо на этот фундамент. Это замечание касается минчан, а вот казаки маленьких городков дадут фору многим считающим себя ГРАМОТНЫМИ И ГЛУБОКО ВЕРУЮЩИМИ православными - своей глубокой верой и преданностью Матери-Церкви.

Такие как ты считают их НЕлюдьми. А ты видел их, разговаривал с ними? А чем ты более православен, чем они, или более умён? Служил ли ты в армии или у тебя белый билет? Вот я, например, терпеть не могу слюнявых компьютерных хлюпиков, и очень уважаю мужчин, которые побывали во многих горячих точках, и считаю их людьми с большой буквы. И если ты не анонимный компьютерный трус – выскажи своё отношение к ним им в лицо. А мы посмотрим со стороны, что из этого выйдет. Встречу мы устроим.

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 13 авг 2007, 18:11 
древнейший участник
древнейший участник

Жорсткая і, напэўна, справядлівая водпаведзь.
Хоць тычылася яна не мяне, але я тады падтрымаў Лямантара, і будзе не па людскую пакінуць яго.
Развядзем некалькі пытанняў:
1. Гарачы гнеў айца Ігара зразумелы - ён духаўнік казакаў, таму ведае іх і звонку, і знутры. Зразумела, што шмат з іх служыла ў гарачых кропках (Аўганістан і іныя савецкія войны, дзякуй Богу і Шушкевічу нідзе не служылі нашыя хлопцы). Таму яны звычайныя сапраўдныя людзі;
2. Казацтва і Праваслаў'е. Напэўна гэта так і ёсць, асабліва Запарожскія казакі, якія лічылі сябе абаронцамі Праваслаў'я на Украіне. Далей - не ведаю, але толькі ведаю, што была армія Чырвоных казакаў, акрамя 1 і 2 коннай армій Чырвонай Расіі. І біліся казакі за Чырвоную ўладу таксама. Я ўжо выказваў сваё неразуменне казацкім поглядам на веру. Але пакінем гэта на сумленне казакаў, бо сам айцец Ігар кажа аб няўмелым, але шчырым жаданні. Дзякуй ім за іх працу.
3. Казацтва і патрыятызм. Казакі - гэта дзяржаўнікі і расійскія дзяржаўнікі. Бо вядуць сябе з Расіі, думаю, што Беларусь для іх гэта "лімітроф" (так называлі нацыянальныя дзяржавы, якія ўзніклі пры распадзе Расіі, Аўстра-Венгрыі), які толькі часова выйшаў са складу Вялікай і Непадзельнай. Але магу памыляцца. Мяне паправяць. Буду вельмі рады.
4. Казацтва і выхаванне. Тут даюць магчымасць хлопчыкам адчуць сябе мужчынай, прыяднацца на нейкай славутай вайсковай традыцыі, расці ў якасці абаронцы. Але (адкажу за Лямантара. Не служыў, бо скончыў вайсковую кафедру (старшы лейтэнант запасу), а пасля нікому не быў патрэбны, хоць меў мабілізацыйнае прадпісанне на руках. Хлусіць не буду, калі вызывалі - нерваваўся. Толькі кар'ера наладзілася, жонка - цяжарная. Зараз выйшаў з узросту прызыву, але магчыма буду прызваны на зборы) ці многа тых хлопчыкаў, якія скончылі казацкія класы і г.д. па дасягненні 18 год пайшлі ў армію. Думаю, што большасць (айцец Ігар мяне паправіць) скарысталася ільготай (не асуждаю, бо сам ёй карыстаўся).
5. Казакі і гістарычная аснова іх бытнасці на Беларусі. Даволі кволая, з гістарычнага пункту гледжання. Але я ж "заангажыраваны" і нічога не разумею :( .
Магчыма я забыўся некаторыя моманты, папраўце.
Не разгледзеў суадносіны казацтва і манархізма. Зразумела, што толькі адраджэнне дома Раманавых.

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 13 авг 2007, 18:35 
забанен

протоиерей Игорь писал(а):
lemantar! Мне нравятся твои бескомпромиссные суждение и сарказм.

Благодарю, премилостивый отче, за столь высокую оценку моей писанине. Ваши слова елей для меня, даже опасаюсь как бы не возгордиться.
Это замечание касается минчан, а вот казаки маленьких городков дадут фору многим считающим себя ГРАМОТНЫМИ И ГЛУБОКО ВЕРУЮЩИМИ православными - своей глубокой верой и преданностью Матери-Церкви.

Как у нас и за МКАДом казаки водятся?... Не ожидал. Честное слово.
Такие как ты считают их НЕлюдьми.

Ну почему же? Я считаю их людьми. Руки, ноги есть, хвоста нет, прямохождение присутсвует - биология таких относит к людям. У иных видов с прямохождением незаладилось, а у человека получилось. Редкая надо отметить особенность. Так что я хоть с Дарвиным и несогласный, но т.н. "белорусских казаков" за человеков почитаю.
А ты видел их, разговаривал с ними?

Бог миловал. Только по телевизору и видел. Ну ещё у вашего храма как то в генеральских лампасах пацаненок расхаживал.
Да и где я, беларус могу встретить казака?.. Разве что в кино. "Донские казаки" там али "Тихий дон". А на улице и ещё где не встречал.
А чем ты более православен, чем они, или более умён?

Аз есьм многогрешный и уж никак себя более православным назвать не могу.
Служил ли ты в армии или у тебя белый билет? Вот я, например, терпеть не могу слюнявых компьютерных хлюпиков, и очень уважаю мужчин, которые побывали во многих горячих точках, и считаю их людьми с большой буквы.

Отец Игорь, а вот скажите мне, а то я запамятовал... Иисус Он в армии служил? И на кого Он внешне больше похож на "слюнявых компьютерных хлюпиков" или на "мужчин побывавших в горячих точках"? А на кого римские легионеры Его распинавшие больше похожи?.. Это я про внешность конечно, вы же тут её я так понял определили в критерий того, кого вы любите и кого терпеть не можете.
И если ты не анонимный компьютерный трус – выскажи своё отношение к ним им в лицо. А мы посмотрим со стороны, что из этого выйдет. Встречу мы устроим.

"Бить будете, папаша?.." из к.ф. "Собачье сердце"

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 13 авг 2007, 18:53 
забанен

Памяркоўны писал(а):
Ну былі два паўкі, якія былі сфарміраваны пад час вайны 1654-1667 гадоў, а пасля што.

Для беларусаў гэта як абраза - усе звязанае з БЕЛАРУСКІМІ вайскоўцамі знішчаецца на карані, а тут высасалі с пальца нейкіх міфічных казакаў да пачалі іх піарыць. Ды яшчэ царкву да гэтага прычапілі - вось бярыце і піарце. Здавалася б - хлапцы, вы маеце няўмернае жаданьне па адраджэньню старажытных вайсковых каранеў? Ну дык бярыце за аснову НАШАЕ, беларускае вайскоўства. У чым справа? Як быццам акрамя маленькай групы казакаў, якія тут ледзве не переначавала аніякай военнай гісторыі у беларусаў і не было. І герояў не было. І ганарыцца няма чым.
Можаце сабе такое уявіць у іншых краінах, каб узносілі нейкую маленькую ваенную групоўку з суседняй краіны, а сваіх замоўчвалі або нават утоптвалі ў бруд? А беларусы церпяць усе пляўкі. Дакуль?..

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 13 авг 2007, 21:19 
основатель

Цитата:
Иисус Он в армии служил?

Нет, я не имел ввиду внешность человека или его службу в армии, но его сущность. Господь Иисус Христос, а затем и апостолы смело несли благую весть язычникам, не боясь говорить им правду и обличать их! Именно разговор лицом к лицу я и имел ввиду. А терпеть я не могу тех, кто шепчется за спиной. Причём это всем известно. Именно по этому принципу подбиралось наше духовенство и трудники. А смелый человек или нет – от внешности не зависит.

Цитата:
"Бить будете, папаша?.."

Опять не то имелось ввиду! Но если тебя возмущают эти люди, то приди и поговори с ними, Узнай кто они. Вот ты пренебрежительно сказал о пацане с лампасами, а ведь москалей среди них практически нет. А раз БЕЛОРУСЫ увлекаются этими "взрослыми играми", то попробуй понять - почему? Вот ты говоришь, что их пиарят, а ведь никто эту тему и не поднимает, кроме тебя.

Прошу прощения у всех! И до встречи после отпуска!

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 14 авг 2007, 07:38 
забанен

Вот ты пренебрежительно сказал о пацане с лампасами, а ведь москалей среди них практически нет.

Вот это то и пугает. Лучше б москали. Сегодня беларусов дурят байками об истории, искажают нашу историю, раздувают как в случае с т.н. "белорусскими казаками" из мыши слона. И беларусы уже ведуться на это. Вот что печально. :(

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 14 авг 2007, 08:21 
древнейший участник
древнейший участник

Лямантар, беларусы вядуцца на гэта таму, што іншага няма. Па нейкім прычынам, аналізаваць іх не будзем, казацтва знаходзіцца ў больш спрыяльным стане з боку дзяржавы і Царквы. Яны выхоўваюць хлопчыкаў у ваенізаваным дусе, але гэтыя падставы вельмі хліпкія (для Беларусі). А вывучаць гісторыю Беларусі казакам не даспадобы, бо прызнаваць за Масквой ролю заваёўніцы (можна пералічыць войны, дзе яна абаранялася, а дзе нападала, апошніх будзе шмат) цяжка для сумлення і гонару. Заўсёды ж жадаецца быць у ліку "Христолюбивого воинства Российского", якое несла Свабоду і Вызваленне.
Таму і аргументы - вельмі эмацыянальныя.
Айцец Ігар, маю прапанову. У Вас баліць душа за сваіх духоўных дзяцей, Вы вельмі эмацыянальна абараняеце іх, хоць самі пішаце, што сапраўднымі вернікамі большасць назваць цяжка. Блаславіце кагосьці з казакаў (думаю, нейкая пасада кшталту "зампаліта" у іх ёсць) адказваць на узнікаючыя пытанні і весьці дыскусіі. Гэта будзе вельмі карысна і нам, і ім.
Перавядзем дыскусію з эмоцый і папрокаў неслужыўшым (дарэчы ў інфармацыі аб кліру няма звестак аб іх службе ў войску, цікава чаму) у рэчышча аргументавана-навуковай дыскусіі.
Дзякуй.

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 14 авг 2007, 20:14 
основатель

Спадары “Памяркоўны” і “Лемантар”!

Калі вы жадаеце весці тэмы пра гісторыю Беларусі, то адкрывайце іх і вядзіце. Гэтая тэма – пра “БЕЛОРУССКОЕ КАЗАЧЕСТВО” як феномен сучаснага беларускага жыцця. Як я зразумеў, у сэнсе палітычным у вас да іх ёсць пытанні. Але мы іх палітыку не вызначаем. Мы выконваем ролю іх духоўных цэнзараў і настаўнікаў, як яны гэтага самі і пажадалі (аб’яднанне “Беларускае казацтва”). Вось і ўсё.

Што тычыцца ўласна палітыкі казацтва, то РГА “Беларускае казацтва”, якое мы акармляем (не знайшоў больш дакладнага перакладу для царкоўна-славянскага тэрміна “окормленіе”), вельмі асцярожнае ў ёй. Пад час палітычных кампаній кіраўніцтва падтрымлівае існуючы палітычны лад, але не патрабуе ад сваіх сябраў безумоўнага падпарадкавання. Гэтым аб’яднанне (не палітычнае) і адрозніваецца ад партыі. Дарэчы, прарасійскай палітыкі нават у кіраўніцтве нашага казацтва (якое мы акармляем) няма. Нашыя казакі – патрыёты незалежнай Беларусі. Калі жадаеце, яны самі вызначаюць свае традыцыі. Такім чынам, наша казацтва – унікальны гістарычны феномен канца ХХ – пачатку ХХІ ст.ст.

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 15 авг 2007, 08:17 
забанен

священник Олег писал(а):
Гэтая тэма – пра “БЕЛОРУССКОЕ КАЗАЧЕСТВО” як феномен сучаснага беларускага жыцця.

Ды не фенамен гэта, а нонсэнс. 8)

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 16 авг 2007, 22:39 
основатель

lemantar писал(а):
священник Олег писал(а):
...“БЕЛОРУССКОЕ КАЗАЧЕСТВО” як феномен сучаснага беларускага жыцця.
Ды не фенамен гэта, а нонсэнс. 8)
:o ... :| ... :? ... :(

:roll: ... :idea: Феномен (як і факт) — упартая рэч. :) :D

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 20 авг 2007, 09:24 
долгожитель форума
долгожитель форума

Интересно, а может ли в принципе казаческое движение быть альтернативой народной дружине, в которой подавляющее большинство - женщины ? Ходят в дружину за отгулы. А что могут несколько женщин в повязках ? Мне кажется одна выправка и внешний вид казачества заставит задуматься, стоит ли безобразничать, любого хулигана.

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 23 авг 2007, 10:08 
долгожитель форума
долгожитель форума

А идея высказавать на форуме только те суждения о людях, которые ты готов хоть завтра высказать им в лицо при личной встрече - мне нравиться. Это по-мужски !

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 30 авг 2007, 12:59 
древнейший участник
древнейший участник

Спадар Мадэратар!
Лічу, што мой допіс, які Вы перанеслі на іншую галінку, больш тычыцца гэтай тэмы.
Я не абмяжоўваю Ваша права на рэдагаванне і прашу дазволу прадубліраваць тыя моманты, якія не тычацца песень тут.

Асабістая заўвага і думка (не карайце, калі ласка).
Павел, Вы згадзіліся з тым, што выказваць сваю нязгоду трэба казакам ў прамой бяседзе. Але, тое, што ні на адзін мой аргумент ніхто не адказаў, а дыскусія была перанесена, сведчыць аб тым, што так можа быць скончана і любая асабістая дыскусія з казакамі. Толькі яе перанос будзе на мой твар.

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 31 авг 2007, 12:20 
долгожитель форума
долгожитель форума

В таком случае, Михаил, просто предлагаю переименовать тему. А то так с ходу и не скажешь, что речь идёт о взаимоотношениях вашего прихода и РОО "БЕЛОРУССКОЕ КАЗАЧЕСТВО"... Не у всех будет желание вычитывать все до единого посты...

Заголовок сообщения:
Непрочитанное сообщениеДобавлено: 31 авг 2007, 19:17 
древнейший участник
древнейший участник

2Дзмітрый
Згодны, трэба пераіменаваць тэму.

Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 562 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 38  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа